Kadına Dair Her Şey © 2023 Tüm hakları saklıdır.

Kadınizm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ana Sayfa
  4. »
  5. Et Ezilmesine Ne iyi Gelir Evde

Et Ezilmesine Ne iyi Gelir Evde

kadinizm kadinizm -
50 1
ayak ezilmesine ne iyi gelir

Çeşitli sebeplerden dolayı yaşanan et ezilmesine ne iyi gelir evde neler yapılabilir? Et ezilmesi ev içerisinde sıkça yaşanmaktadır. Elinizi, kolunuzu bir yere sıkıştırmak, şiddetli bir çarpma vb. durumda ortaya çıkan ezilme ve morluk evde birkaç yöntemle düzelebilmektedir. Herkesin bildiği gibi oluşan morlukları ve şişlikleri indirmenin en kolay yolu buz ile baskı uygulamaktadır. Buz sinirlere temas ettiğinde kısa sürede uyuşma sağlar. Böylece daha kolay morluk ve ezilme geçer.

Et ezilmesine ne iyi gelir evde bulunan birçok bitkisel ürünü karıştırarak kan toplaması, morluk ve şişlik kolayca giderilmektedir. Bunlardan ilk örneği, maydanoz ve zeytin yağ karışımıdır. Bu ikisinden çok az miktarda alıp karıştırarak ezilen bölgeye sürmeniz yeterlidir. Ayrıca et ezilmesine çoğunlukla et baskısı yapmak da fayda sağlar. Zeytin yağında olduğu gibi zeytinle de iyileşmek mümkündür. Bir miktar zeytini ezin ve et eziğinin üzerine yerleştirin. Yakında morluk geçecektir. Peki hangi bölgelerde ezilmeye rastlanır işte ezilen bölgeler;

  • Elde ezilme
  • Ayakta ezilme
  • Bacakta ezilme
  • Kollarda ezilme

Et Ezilmesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bir yere sıkıştırdığımız etimizde müthiş bir ağrı hissetmek mümkündür. Bu durumda et ezilmesi ağrısına ne iyi gelir? Et ezilmesi şiddetine bağlı olarak buz kompressi uyuşukluk yaratacağı için ağrıyı azaltmaktadır. Buz ile müdahale saat başı ortalama 10 – 15 dakika uygulanırsa etkili olur. Aşırı şiddetli sıkışma durumunda yalnızca et değil kas ve kemik yapısında da sorun olabilmektedir. Bu durumda hastaneye gitmekte fayda vardır. Doktorlar kontrol sonrası et ezilmesi için ağrı kesici yazabilmektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  El Baş Parmak Kireçlenmesi Egzersizleri

El Ezilmesine Ne İyi Gelir?

Kapı, pencere vb. yerlere elleri sıkıştırmak ya da ağır bir yük taşırken elimizi ezmek oldukça kolaydır. Bu sebeple el ezilmesine ne iyi gelir, insanlar sıkça araştırır. El ezilmesi boyutuna bağlı olarak yalnızca kas dokusunu ilgilendiren bir ezilmeyse soğuk kompress uygulanır. Buraya et yapıştırmak, buz teması uygulamak etkilidir. Eğer kemik yapısında bir sorun görülürse sargı uygulamak gerekebilir. Tıbbi müdahalede ise genellikle kas gevşetici, ağrı kesici ya da ezilme şiddetinden dolayı oluşabilecek kırığa karşı alçıya alma gibi durumlar uygulanmaktadır.

Bacakta Et Ezilmesine Ne İyi Gelir?

Bacakta et ezilmesine ne iyi gelir? Bacak yapımız eller ve ayaklara nazaran çok daha güçlüdür. Kas yapısında oluşan ezik yalnızca morluk olarak görülebilmektedir. Ezik olan bölgeyi tedavi etmek amacıyla kas gevşetici krem sürmek ya da aşırı sıkı olmadan bandaj ile ezik bölgeyi sarmak faydalı olacaktır. Bacak kaslarımızda kan dolaşımı hızlı olacağı için morluk hızla kaybolur. Şişlik yaşanması halinde buz kullanmak genel olarak önerilir.

Ayakta Et Ezilmesine Ne İyi Gelir?

el ezilmesine ne iyi gelir

Ayakta et ezilmesi çarpma, düşme ve spor kazalarında sıkça yaşanmaktadır. Ayakta et ezilmesine ne iyi gelir, nasıl tedavi edilmelidir? Bu durumu sporcuların sıkça yaşadığı söylenebilir. Ayak kasları çoğunlukla eller ya da bacaklar kadar güçlü yapıda değildir. Kemiksi yapısı nedeniyle ayakta oluşan ezilme sonrasında kemikte çatlak ve kırılma gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bir ortopedi uzmanına gitmekte fayda vardır.

Eğer yalnızca et ezilmesi durumu varsa bir miktar buz alın ya da soğuk bir donmuş ürün. Bu ürünü bir kumaş ya da sargı bezi ile et ezilmesi görülen yere sarın. Kısa süre bekletildikten sonra morarma ve acının dindiği görülmektedir. Her türlü riske karşılık bir süre ayağınıza çok fazla baskı uygulamayın. Ağrının geçmemesi halinde 1 saat sonra tekrar aynı yöntemi deneyebilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Kahve Karbonat Kürü Kullananlar

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir