Kadına Dair Her Şey © 2023 Tüm hakları saklıdır.

Kadınizm

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Güzellik ve Bakım
 4. »
 5. Röfle Nedir? Röfle ve Balyaj Arasındaki Fark Nedir?

Röfle Nedir? Röfle ve Balyaj Arasındaki Fark Nedir?

kadinizm kadinizm -
264 2

Saç boyama işlemlerindeki çeşitlilik o kadar fazla ki bu durum, çoğu zaman işlemlerin isimlerinin karıştırılmasına neden olabiliyor. Özellikle de röfle ve balyaj en sık karıştırılanlar arasında yer alıyor. Peki röfle nedir?

Saçınıza işlem yaptırmaya karar verdiyseniz kuaförünüze tam olarak nasıl bir boyama işlemi istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bunun için ise yaptıracağınız işlemin ismini ve özelliklerini bilmeniz oldukça önemlidir.

Bu yazımızda özellikle röfle ve balyajı karıştıranlar için; ve röfle yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler ile röfle ve balyaj arasındaki fark nedir konuları hakkında size yardımcı olabilecek bilgiler paylaşacağız.

Röfle Nedir?

Ülkemizde röfle olarak bilinen aslında adını İngilizce highlight kelimesinden alan röfle işlemi, adından da anlaşılacağı üzere saça ışıltı katma amacıyla uygulanan bir işlemdir. Yıllardır modası geçmeyen saç boyama işlemleri arasında yer alan röfle günümüzde bile hala en çok tercih edilen saç işlemlerinden biri ve çok uzun yıllar boyunca da popülaritesini kaybetmeyecek gibi görünüyor.

Röfle; saçın kendi renginin birkaç ton açık rengini saç aralarına uygulanarak saçın rengini açma işlemidir. Saç rengini açma işlemini gerçekleştirirken saçtan ince ince tutumlar alınır ve saç rengi yapay ve estetik olmayan bir görüntü oluşturmamak adına 1 veya 6 ton arasında açılır. Böylece saçlarda doğal görünüme sahip bir ışıltı oluşturulmuş olur.

Özellikle ince telli saçlardaki etkisi gerçekten göz alıcıdır ve alttaki saçlar daha koyu kalacağı için daha gür bir görünüm sağlar. Ayrıca saçın tamamına uygulanan bir saç boyama işlemi olmadığı için diğer saç boyama işlemlerine oranla dip boya için daha uzun süre bekleyebilirsiniz.

Röfle Nedir? Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Eğer saçlarınıza doğal bir ışıltı ve hareketlilik katmak için röfle yaptırmaya karar verdiyseniz başarılı bir sonuç için röfle yaptırmadan önce bilmeniz gereken bazı detaylar mevcut. Bu detaylardan bazıları ise aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle röflenin bir profesyonel tarafından kuaförde yapılması gerektiğini unutmamalısınız. Röfle bir saç rengi açma işlemi olduğu için kontrollü ve işini bilen uzman biri tarafından yapılmalıdır. Evde röfle yapmaya çalışırsanız saçınız farklı tonlarda olabilir daha da kötüsü yanabilir.
 • Röflede en etkili görünüm için dikkat edilmesi gereken en önemli şey saç rengi. Saçınızın rengine uygun bir röfle uygulaması daha doğal bir görüntü yakalamanızı sağlayacaktır. Saçınız platin sarı gibi açık renklerde ise yaptıracağınız röfle muhtemelen belli olmayacaktır. O yüzden öncesinde saçlarınızı daha koyu tonlarda boyatmanız gerekebilir.
 • Röfle yaptırırken kuaförünüze saçınızı hangi modelde kullanacağınızı belirtmeniz de oldukça önemlidir. Saç kesiminize göre uygulanacak röfle işlemi ayrıca düz saçlara ya da dalgalı saçlara göre de farklı uygulamalar gerektirebilir. Özellikle perçem ya da kakül kullanıyorsanız bu bölgeye de yaptırmayı unutmayın.
İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Saç Boyası Renkleri ve Numaraları

Röfle yaptırmadan bu detaylara dikkat etmeniz daha doğal bir görünüme ve renge sahip bir saç rengine sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Röfle ve Balyaj Arasındaki Fark Nedir?

Röfle ve balyaj her ne kadar sıklıkla karıştırılan saç boyama işlemlerinden olsa da aslında aralarında renklendirme tekniği açısından farklılıklar bulunuyor. Röfle ve balyajı birbirinden ayıran farklar ise şunlar;

 • Röfle işleminde saçın diplerinden ince tutumlar alınarak, boyama işlemi saç diplerinden başlarken balyaj işleminde ise boyama işlemi saçların ortasından başlayarak uçlara doğru yapılmaktadır.
 • Balyaj işleminde amaç doğal saç renginden kopmadan ona daha yakın bir renk ile saça ışıltı katmaktır. Saça tıpkı güneş etki etmişçesine oldukça doğal bir ışıltı görünümü katmayı hedefler. Röfle de ise saçlar 1 veya 6 tona kadar renklendirilebilir. Bu yüzden daha belirgin renk farklıları oluşabilir.
 • Balyaj işleminde boyama saç ortasından başladığı için ışıltılar daha doğal bir görünüm sağlarken röflede saçın tamamı boyandığı için ışıltılar daha belirgindir.

Kadınizm ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Röfle?” ve “Röfle ile balyaj arasındaki farklar” konuları hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir