Kadına Dair Her Şey © 2023 Tüm hakları saklıdır.

Kadınizm

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ana Sayfa
 4. »
 5. Tırnak Morarmasına Ne İyi Gelir

Tırnak Morarmasına Ne İyi Gelir

kadinizm kadinizm -
32 0
tırnak morarmasına ne iyi gelir

Tırnaklarda oluşan morluk çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Tırnak morarmasına ne iyi gelir, el tırnakları ya da ayak tırnakları neden morarır? Tırnak morarması nedenleri genellikle darbe sonrası oluşan morarmalar ile görülmektedir. Ancak bunun dışında ayakta ve ellerde çeşitli sebeplerden dolayı morarmalar görülebilir. Tırnak morarma nedenleri şunlardır;

 • Ayak tırnaklarında morarma tırnak mantarı nedeniyle oluşabilmektedir.
 • Giyilen ayakkabının dar bir kalıbı olması ve ayağa vurması nedeniyle tırnak morarabilir.
 • Manikür işlemlerinde mikrop kapması sonucu oluşabilir.
 • Kansızlık, Şeker ve solunum yolu hastalıkları gibi önemli hastalıkların belirtisi olabilir.

El tırnak morarması genellikle tırnak altında oluşan kırmızı ve mor arası renk görüntüsü ile anlaşılmaktadır. Ayakta oluşan morluklar genellikle mantarın renk değişimine bağlı olabilmektedir. Eğer tırnak yapınız güçsüzse bu tip durumlarla sıkça karşılaşmak mümkündür. Tırnak morarması ve kırılması gibi durumların nedeni vitamin ve mineral eksikliği olabilir. bu gibi durumlara karşı ortopedi doktorlarına randevu almanız önerilmektedir.

Darbe Sonrası Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

darbe sonrası tırnak morarması

Parmağınıza aldığınız bir darbe sonucu ya da bir yere sıkışması nedeniyle tırnakta morarma görülebilmektedir. Bu durumca çok fazla acı hissetmek mümkündür. Darbe sonrası tırnak morarması nasıl geçer? Darbe sonrası tırnakta oluşan morarmalar için şu yöntemler kullanılabilir;

 • Moraran tırnağı sarmak
 • Buzla baskı uygulamak
 • İlaç tedavisi uygulamak

Moraran parmağı sarmak oluşan şişliği azaltır. Ancak bu süreçte tırnağınızı aşırı sıkmamakta fayda vardır. Aksi halde çok fazla acı hissetmeniz mümkündür. Moraran tırnağınızdaki kan geçene kadar o parmağınızı kullanmamaya dikkat edin.

Buzlu baskı uygulamak oluşan acının uyuşmasını sağlar. Kan toplanması durumunda orada oluşan bası morluğu azaltır ve genellikle aşırı sert bir darbe alınırsa tırnakta şişme görülür. Buzla baskı yapmak şişliği indirecektir. El tırnak morarması için ilk uygulanması gereken yöntem buzla müdahaledir. Ortalama 15 – 20 dakika kadar buz kullanmak ve bunu düzenli olarak bir iki günde 3 – 4 kez yapmak acıyı yok eder ve morluğu giderir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Düzenli Egzersizin Genel Sağlık Üzerindeki Etkileri

İlaç tedavisi uygulamak en garantili yöntemdir. Çünkü bu işlemi yapabilmek için oluşan morluğu bir ortopedi uzmanına göstererek kontrol ettirmeniz gerekir. Doktor durumun nedenini ve yapılacaklar konusunda sizi bilgilendirir. Darbe sonucu tırnak morarması krem tedavisi uygulayacaktır. Eğer bu morarma sadece darbe dolayısıyla değilse size birkaç test yaptırmakta isteyebilir.

El Tırnak Morarması Neden Olur

Tırnak morarması birçok hastalığın belirtisi olarak görülür. Ayakta ve elde oluşan morarma eğer herhangi bir darbe sonucu değilse kesinlikle doktor kontrolüne gitmek gerekir. El tırnak morarması neden olur, nedeni nasıl anlaşılır? El tırnaklarında morarmanın başlıca nedeni kan dolaşımı sorunu olabilir. Eğer damarlarda oluşan bir incelme ya da hasar varsa ellerde bu tırnakların ve parmakların morarmasıyla görülebilir.

El tırnaklar morarması çoğunlukla oksijen sorunu olması anlamına da gelebilir. Vücudumuz oksijenin büyük çoğunluğunu akciğerlere toplar. Ancak dolaşım sistemi içinde kanda da oksijen bulunur. Vücut yeterli oksijen alamadığında tırnaklarda morarma gözlemlenir. Morarmanın başlıca belirtilerinden biri de şeker olabilir. Genellikle şeker hastalığının ilerleyen seviyelerinde hastalar vücutlarındaki şeker durumundan haberdar değilse tırnaklarda ve parmaklarda şişlik görülür. Şeker hastalığı tedavi edilmezse parmakların kesilmesi dahi gerekebilir.

Kansızlıkta Tırnak Morarması

Vücudumuzda sebepsiz yere ortaya çıkan tırnak morarması aslında bir çeşit uyarıdır. Demir eksikliği olarak bilinen vücudun mineral ve vitamin eksikliği kansızlık olarak bilinir. Kansızlıkta tırnak morarması rastlanabilir. Kansızlık tedavisi basittir, hastanede yapılan bir kan değerleri ölçümü ile eksik olan vitamin ve mineraller saptanır ve ilaç tedavisi uygulanır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir