Kadına Dair Her Şey © 2023 Tüm hakları saklıdır.

Kadınizm

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ana Sayfa
 4. »
 5. Böbrek Kistine Ne İyi Gelir? Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek Kistine Ne İyi Gelir? Nasıl Tedavi Edilir?

kadinizm kadinizm -
73 0
Böbrek Kistine Ne İyi Gelir

Hemen her yaşta görülen böbrek kistine ne iyi gelir, böbrek kistinde nelere dikkat etmek gerekir? böbrek kisti en sık rastlanan böbrek hastalıklarından biridir. Böbrekte çekilen MR ve tomografi görüntülerinden kistin durumu anlaşılmaktadır. Böbrek kistleri iyi huylu ve kötü huylu olarak ayrılmaktadır. Böbrek kistleri tedavi edilebilir hastalıklardır, yapı bakımından içeriğinde su ya da hava dolu baloncuklar olarak nitelendirilir. Kötü huylu böbrek yetmezliği yayılma ve büyüme eğilimi gösterir. Tedavi edilmezse böbrek yetmezliği dahi görülebilmektedir.

Böbrek kistine ne iyi gelir sorusunun cevabı tedavi sürecinde verilen ilaçların düzenli kullanımı, uygun beslenme düzeni, bol su tüketimi örnek verilebilir. Hastaların böbrekte oluşan kisti iyi huyluda olsa önemsemelerinde fayda vardır. Böbrek kistinin erken teşhisi çok önemlidir. Bu hastalığın tedavisinde ameliyat işlemi uygulanarak böbrek kistinden tamamen kurtulmak mümkündür.  

Böbrek Kisti Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kisti konusunda endişe yaşayanlar için böbrek kisti belirtileri nelerdir? Böbrek kisti genellikle çeşitli ağrılarla anlaşılabilmektedir. Hastaların böbrek sorunları yaşanması halinde Nefroloji ya da üroloji bölümlerine randevu almak önerilir. Böbrek kisti belirtileri şunlardır;

 • Sebepsiz ortaya çıkan ateş
 • Karında şişlik
 • Kaburga, bel ve sırt bölgesinde ağrılar
 • Sık idrara çıkmak
 • Tansiyonun yükselmesi
 • İdrar renginin normalden koyu olması

Bu gibi belirtilerin görülmesi halinde tedavi süreci için Nefroloji bölümüne gitmek gerekmektedir. Böbrek kisti ve böbrek hastalıklarına bu bölümdeki uzman doktorlar bakmaktadır. Doktorunuzun tedavi için önerilerine uymak, ağrılarınızı giderecek ve hastalığın ilerlemesine öneyecektir.

Böbrek Kistine İyi Gelen Bitkiler

böbrek kistine iyi gelen soğan kürü

Dünya üzerinde hemen her hastalığa iyi gelen besinler olduğu bilinmektedir. Böbrek kistine iyi gelen bitkiler de vardır. Bu bitkiler genellikle düzenli tüketilirse, ağrıları azaltır, kistin yayılması ve büyümesini engeller. Böbrek kistine iyi gelen bitkiler arasında en bilineni soğandır. Kuru soğan tüketimi kür halinde uygulandığında çok etkilidir. Soğan kürü hazırlama aşamaları oldukça kolaydır. Soyulmuş kuru soğanı 2 bardak içme suyu içerisinde kaynatın. Daha sonra akşam yemeklerinden sonra kaynamış soğan suyunu için. Bu tedavinizde olumlu etkiler yaratacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  İstanbul Kadınlara Özel Havuz
ısırgan otu böbrek tedavisi

Böbrek kistine iyi gelen bitkiler yalnızca soğandan ibaret değildir. Kabak çekirdeği, maydanoz, karahindiba ve ısırgan otu da böbreklerde oluşan kistlerin küçülmesinde etkilidir. Meyve çeşitleri de bu süreçte çok faydalıdır. Böbrek kistine iyi gelen meyveler limon, ahududu, yaban mersini, çilek ve böğürtlen oldukça faydalıdır.

Böbreklerin fonksiyonunu koruması ve sağlıklı kalması için su tüketimi oldukça önemlidir. Düzenli olarak her gün 8 bardak su tüketmek uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu sayede böbreklerinizdeki kist yapısının büyümesine karşı etkili bir çözüm uygulamış olursunuz…

Böbrek Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

böbrek kisti tedavisi nedir

Vücudumuzda oluşan böbrek kisti nasıl tedavi edilir? Böbrek kistinin yapısı burada oldukça önemlidir. Büyüme göstermeyen, semptom göstermeyen böbrek kistleri doğal yöntemlerle tedavi edilmektedir. Ufak yapıda olan böbrek kistleri iltihaplanması halinde doktorunuz ilaç ile tedavi yöntemi uygulayacaktır.

Böbrek kistinin büyüme eğilimi göstermesi halinde kullanılan bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Böbrek kistinin tedavi çeşitleri şunlardır;

 • Laparoskopi
 • Sklerozan madde enjeksiyonu
 • Perkutan aspirasyon
 • Açık böbrek ameliyatı

Böbrek kistinin hastalarında Laparoskopi ve açık böbrek ameliyatı genellikle kistlerin iyi huylu tümör olması durumunda uygulanmaktadır. Sklerozan madde enjeksiyonu ve peruktan aspirasyonu kistlerin boyutlarını küçültmek üzere iğne ile uygulanan işlemlerdir. Bu tedavi yöntemleri erken dönemde büyüme eğilim gösteren basit kistlerde kullanılmaktadır. Tedavi sürecinin sürekli takibi böbrek kisti hastaları için oldukça önemlidir. Böbrek kisti tanısı konmuş hastalar 6 – 12 aralığında düzenli olarak kontrolden geçmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir