Kadına Dair Her Şey © 2023 Tüm hakları saklıdır.

Kadınizm

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ana Sayfa
  4. »
  5. Burun Kaldırma Egzersizleri İşe Yarıyor Mu?

Burun Kaldırma Egzersizleri İşe Yarıyor Mu?

kadinizm kadinizm -
103 1
Burun Kaldırma Egzersizleri İşe Yarıyor Mu?

Burun şekli son dönemde sıkça insanların üzerinde ilgi duyduğu bir konu haline gelmiştir. Son dönemde artan estetik yaptırma ihtiyacından sonra insanlar doğal yollarla burun kaldırmak mümkün mü, burun kaldırma egzersizleri işe yarıyor mu şeklinde sorular sormaktadır. Evet düzenli olarak yapılan burun kaldırma egzersizleri burnun istenen şekle girmesini sağlayabilir. Önemli olan burnunuza her gün egzersiz yaptırmaktır.

Burun Kaldırma Egzersizleri

burun kaldırma egzersizleri

Burun günümüzde yüz güzelliği için oldukça önemli bir organ olarak görülmektedir. Özellikle de kadınların burun şeklini düzeltmek için estetik yaptırıyor olması nedeniyle insanlar estetiksiz burun kaldırma ve şekil verme yöntemlerini merak etmektedir. Burun kaldırma egzersizleri yapmak bununuzun güzel bir şekle girmesi için doğal bir yöntemdir. İşte en bilinen burun şekli verme yöntemleri şunlardır;

  • Nefes egzersizi ile burun kaldırma
  • Parmak egzersizi ile burun kaldırma
  • Kasları hareket ettirerek burun kaldırma

Burun egzersizi yapmak oldukça basit ve hızlı bir yöntemdir. Düzenli olarak uygulandığı takdirde burnunuz çok daha yukarda ve güzel bir şekilde görünecektir. Bu işlemi yapacak olanlar için burun kaldırma egzersizleri şu şekilde uygulanır;

Nefes Egzersizi ile Burun Kaldırma: Burun deliklerinin belirli aralıklarla tıkanmasıyla yapılan bu egzersiz oldukça etkilidir. Öncelikle sağ burun deliğinizi bir parmağınız yardımıyla tıkayın ve 5 saniye bekleyin. Daha sonra diğer burun deliğinizi tıkayın ve 5 saniye de bunun için bekleyin. Bu süreçte nefes almaya devam edin. Ortalama 15 dakika uygulanan bu yöntem burun kaldırma yöntemleri arasında en bilinenidir.

Parmak Egzersizi ile Burun Kaldırma: iki parmağınızı burnunuzun altına yerleştirin. Diğer elinizle parmaklarınızı itin ve ağzınızı kapatarak yutkunun. Bu yöntem ağız ve burun bölgesindeki kasları harekete geçirir ve burnu kaldırır. Bu egzersizi ortalama 30 tekrarla her gün yapmanız önerilmektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Yüz Yogası Egzersizleri ve Faydaları

Kasları hareket ettirerek burun kaldırma: Yüzümüzün hemen her noktasında kaslar bulunmaktadır. Burun içerisinde de bulunan kaslar hareket ettirilebilir. Gülümsediğinizde yüzdeki neredeyse tüm kasları gergin hale getirirsiniz. Bu burun kaldırma egzersizi için gülümserken burnunuzdaki kasları yukarı doğru hareket ettirmek gerekir. Bu egzersiz pek anlaşılır olmasa da etkilidir. Günde 30 tekrar bu eğersiz içinde geçerlidir. 

Doğal Yollarla Burun Kemeri Düzeltme

doğal yollarla burun kemeri düzeltme

Burunda kemerli yapının olması birçok kişinin şikayetleri arasındadır. Genellikle estetik ameliyatlarında düzeltme işlemi bu sebepten tercih edilmektedir. Doğal yollarla burun kemeri düzeltme mümkün mü sorusu da sıkça duyulmaktadır. Burunda oluşan kemer kemik yapısına bağlıdır. Henüz bebeklik döneminde temasla düzelme ihtimali vardır. Bunun dışında bazı burun şekli veren aparatlar bu yöntem için kullanılmaktadır.

Ancak kemerli burnu düzeltmek için yetişkin bireylerin en etkili yöntem olarak estetik ameliyatı tercih etmeleri gerekir. Aparatlar çok büyük değişimlere neden olmaz. Burun kemeri sonradan oluşmamışsa kalıcı olarak etki göstermektedir.

Bantla Burun Kaldırma

burun kaldırma bandı işe yarıyor mu

Son dönemde sosyal medyada sıkça konuşulan burun kaldırma yöntemi olarak bantla burun kaldırma videoları ile karşılaşılmaktadır. Bu yöntemde yapılan işlem bant ile burnun alt kısımlarını yukarı doğru baskı uygulayarak yapıştırmak ve bu şekilde bir süre beklemek. Genellikle bu yöntemi kullananlar gece yatmadan bantları takıyor ve sabaha kadar bu şekilde tutuyorlar.

Ancak bu yöntemin bilinen burun kaldırma egzersizleri ile pek büyük bir farkı yoktur. Etkisi olup olmadığı kesin şekilde kanıtlanmamış olsa da burun bant yardımıyla bir baskı uyguladığı için bu yöntemde benzer etkilere sahip olabilir. Ancak bunun doğal bir yöntem olup olmadığı konusunda net bir şey söylenemez.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir