Kadına Dair Her Şey © 2023 Tüm hakları saklıdır.

Kadınizm

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Güzellik ve Bakım
 4. »
 5. Doğal Yağlarla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal Yağlarla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

kadinizm kadinizm -
56 0
Doğal Yağlarla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç bakımı nasıl yapılır Sorusunun cevabı doğal ürünle kullanmaktan geçmektedir. İçeriğinde kimyasal maddeler bulunan ürünler saçın hızlı bir şekilde yıpranmasına neden olacağı için hiç kullanılmaması büyük önem gerektirmektedir. Saç bakımı konusunda diğer bir önemli husus ise saç tipinizi iyi bilmektir. Saçları sürekli yıkamamak ve az da olsa dinlenmesine izin vermek gayet önemlidir. Peki, Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal Yağlarla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçın Beslenmesine Yardımcı Olan Doğal Maddeler

Saçın beslenmesine yardımcı olan doğal maddeler içeriğinde herhangi bir kimyasal veya katkı maddesi yer almayan ürünlerdir. Saçın beslenmesine yardımcı olan doğal maddeler listesinin başında bitkisel yağlar gelmektedir. Bu bitkisel yağların görevi saçı besleyip canlılık kazandırmaktır.

Saça birçok faydası olan, saça sürüldüğünde parlaklık ve canlılık kazandıran, en çok bilinen ve tercih edilen yağlar,

 • Badem yağı
 • Argan yağı
 • Hindistan cevizi yağı şeklinde sıralanabilir.

Saçın beslenmesine yardımcı olan doğal maddeler arasında E vitamini içeren besinler de büyük önem kaydetmektedir. E vitamininin saça özellikle besleyici bir yararı vardır. Fındık, fıstık, zeytinyağı ve badem gibi E vitamini içeren besinlerin tüketimi tercih edilebilir.

Kadınlarda Kepeği Önlemenin Doğal Yolları başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Saç Türlerine Göre Bakım

Saç türlerine göre bakım çeşitli şekillerde gerçekleşmektedir. Hiçbir insanın saçı birbirinin aynısı olmadığı gibi saçların bakımı da birbirinin aynısı olamaz. Örneğin yağlı bir saç türünde işe yaramakta olan bir bakım başka bir saç türünde olumlu sonuç göstermeyebilir. Saç türlerine göre bakım işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Dikkat edilmesi gereken hususlar ve saç türleri,

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  İspanyol Kadınları Fiziksel Özellikleri

Kuru saçlar

Nemlendirici ürünlerle bakım tercih etmeli, kimyasal ve katkı maddesi bulundurmayan doğal yağları kullanarak da düzenli aralıklarla saç maskesi yapılması gerekmektedir.

Kalın telli saçlar

Saçları belirli aralıklarla kestirmek önemli bir işlemdir. Ayrıca özellikle saç diplerinin sürekli temiz kalabilmesi için her gün ılık su ile duş almak önemlidir.

İnce telli saçlar

Saç telleri ince olduğu için haliyle saç kökleri de oldukça ince olmaktadır. Bu yüzden asla kalın fırçalı tarak ile saçlar taranmamalı bunun yerine yumuşak bir tarak tercih edilmelidir. Saç maskesi vb. işlemler uygulanırken saç kökü ile temastan kaçınılmalıdır.

Yağlı saçlar

Yağlı saça sahip olan kişiler saçlarına ısıl işlem yapmaktan olabildiğince kaçınmalıdır. Aynı zamanda yağlanma karşıtı şampuanlar ve saç kremleri kullanmak yağlı saçlar için büyük önem ifade etmektedir. Şeklinde yer almaktadır.

Doğal Yağlarla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Doğal Yağlarla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük Saç Bakım Rutini Oluşturmak

Günlük saç bakım rutini oluşturmak sağlıklı ve parlayan saçlar için oldukça önemlidir. Gerçekleştirmesi kolay olan saç bakım işlemini günlük olarak belirli saatlerde yapmak saçı son derece canlı tutarak her zaman sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Günlük saç bakım rutini oluşturmak saçın kırılarak kopmasının ve ileri vadede dökülmesi gibi ihtimallerin önüne geçmiş olur. Bu sayede gayet güçlü ve sağlıklı bir saç yapısı ortaya çıkar.

Saçlar için uyulması gereken günlük saç bakım rutini şu şekildedir,

 • Bakımdan önce saçların saç türüne uygun bir tarakla taranması gerekmektedir.
 • Saç bakım maskelerinin banyodan önce uygulanması
 • Saç yıkama işleminden önce kullanım sırasına göre hazırlanmalıdır. Daha sonra saçlar ılık su ve uygun şampuan ve kremlerle yıkanmalıdır. Şampuan su ile hafiften ıslatıldıktan sonra kafa derisine 2 dakika boyunca masaj yoluyla uygulanmalıdır. 
 • Saçlar yıkandıktan sonra yine ılık ve bol suyla durulanması gerekmektedir. Durulama işleminin ardından saçlar uygun bir şekilde kurulanmalıdır. Bu rutin her iki günde bir uygulandığı takdirde sağlıklı, canlı ve parlak saçlara ulaşmak hiç de zor olmayacaktır.
İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Röfle Nedir? Röfle ve Balyaj Arasındaki Fark Nedir?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir